Prof. Dr. Erdem Başcı

1966 yılında Ankara’da doğan Prof. Dr. Erdem Başçı, ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünden 1987 yılında yüksek şeref derecesiyle mezun oldu. Bilkent Üniversitesinde İşletme Bölümünde yüksek lisans programını 1989 yılında birincilikle bitirdi. 1990 yılında Bilkent Üniversitesinden iktisat dalında yüksek lisans ve 1993 yılında Johns Hopkins University’den iktisat dalında yüksek lisans derecelerini aldıktan sonra, 1995 yılında Bilkent Üniversitesinden İktisat Doktoru unvanını aldı. 1995-2003 yılları arasında Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümünde Öğretim Üyesi olarak çalıştı.

1999 yılında YÖK’ten doçent unvanını alan Başçı’nın araştırma yaptığı ve ders verdiği konular; para iktisadı, finansal iktisat, makro iktisat kuramı ve matematiksel iktisattır. Başçı, York University’de 1999 yılında Misafir Öğretim Üyesi olarak dersler verdi. Uluslararası kongrelerde çok sayıda tebliğ sunan Başçı’nın akademik çalışmaları, Oxford Economic Papers, Journal of Banking and Finance, Journal of Economic Dynamics and Control ve Journal of Mathematical Economics gibi dergilerde yayımlandı. Ayrıca Başçı’nın Springer-Verlag ve Palgrave gibi yayınevleri tarafından basılmış kitaplarda yer alan ortak çalışmaları vardır. Başçı’nın iktisat literatürüne teorik katkılarının yanı sıra Türkiye ekonomisi üzerine yayımlanmış çalışmaları da bulunmaktadır.

9 Ekim 2003 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevine atanan Prof. Dr. Erdem Başçı, 19 Nisan 2011 tarihinde ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığına atandı. Mayıs 2016’da İstanbul Şehir Üniversitesi, İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi, İşletme Bölümü akademik kadrosuna katılan Erdem Başçı, 26 Mayıs 2016 tarihinde Türkiye’nin OECD nezdindeki daimi temsilcisi olarak atanmıştır ve halen bu görevi sürdürmektedir.


Comments are closed.

Comments are closed.